Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Saarnakõrve mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Sarnakorb in Kirchspiel Kosch, Harrien

Saarnakõrve mõis (saksa k Sarnakorb) asutati 17. sajandil. 18. sajandil kuulus mõis nii von Paykullidele kui ka von Hagemeisteritele. Alates 19. sajandi keskpaigast kuni 1919. aasta võõrandamiseni oli mõis von Stackelbergide aadliperekonna omanduses.

Mõisa peahoone oli omapärane arhailine barokne puitehitis. Poolkelpkatusega hoonel oli kaks mantelkorstent, väikeste ruutudega aknad ning püstlaudadest vooder. Ta oli ehitatud arvatavasti 18. sajandi keskpaigas või varem, kusjuures välistatud ei ole ka ta pärinemine 17. sajandist. Peahoone ümbruses asus ka hulk lihtsaid ja väikesi kõrvalhooneid.

Mõisa peahoone lammutati 1964. aastal. Pikka aega olid alles veel mantelkorstnad, kuid kaasajal on ka neist alles vaid vormitud rusuhunnikud. Ka kõrvalhooned on kaasajaks kõik hävinud, neist on alles vaid mõned müürijupid. Mõisasüda on võsastunud ning kattega teed sinna ei lähe.

Mõisasüdamest kilomeetri jagu põhja pool künka otsas paiknenud tuulik (kaasajal hävinud) on pärimuste kohaselt ümber ehitatud keskaegsest kabelist. 1950-60tel aastatel on sealt välja tulnud mitmeid raidkive.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Kose kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Harjumaale Kose valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.