Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Suure-Kambja mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Groß-Kamby in Kirchspiel Kamby, Kreis Dorpat

Suure-Kambja mõisat (saksa k Groß-Kamby) on esmamainitud 1594. aastal. Keskajal kuulus mõis von Buxhoevdenitele. Hiljem oli mõis pikalt von Stackelbergide omanduses.

Ühekorruseline puidust peahoone kerkis mõisa arvatavasti üsna pea pärast Põhjasõda 18. sajandi esimesel poolel. Alates 1790test aastatest kuulus mõis von Knorringitele, kes ehitasid mõisasüdame senisest esinduslikumana välja. Nende omandusajal 19. sajandi algul sai peahoone varaklassitsistliku üldkuju - muudetud aknad, keskosas asuva kolme akna laiuse pealeehituse koos segmentkaarse aknaga jm. detaile. Poolkelpkatusega hoone oli väljast krohvitud. Krohvi all oli/on vanem püstlaudvooder.

Peahoonele lisandus hulk kõrvalhooneid. Peahoone ja jõe vaheline ala muudeti maaliliseks pargiks.

Võõrandamisjärgselt tegutses mõisahoones kool, mis sulges oma uksed 1960tel aastatel. 1998. aastal puhkes hoones laastav tulekahju, mis hävitas katused ning jättis hoone varemesse. Pikalt katuseta seisnud varemed on praeguseks jõudnud üsnagi kriitilisse seisu, sh osa palkseinu on ümber vajumas ja enamik lagesid sisse vajunud. Säilinud on mitmeid osaliselt ümber ehitatud kõrvalhooneid.

Ajaloolise jaotuse järgi Tartumaale Kambja kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Tartumaale Kambja valla territooriumile.

      Sa oled

       külastaja!
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2015 © Valdo Praust & MTÜ Alt-Livland. Loe kasutustingimusi
mois@mois.ee