Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Lilli-Anne ehk Anne mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Annenhof in Kirchspiel Anzen, Kreis Werro

Lilli-Anne mõis (saksa k Annenhof) oli läbi sajandite Sõmerpalu mõisa kõrvalmõis. Ajalooliselt Anne mõisaks nimetatud mõisa hakati kutsuma Lilli-Anne mõisaks, et seda eristada Koigu mõisast eraldatud Anne mõisast, mis paiknes samas kihelkonnas.

Mõisa peahoone on ühekorruseline tagasihoidlik puitehitis, arvatavasti 19. sajandi lõpust. Oma olemuselt oli kogu sealne hoonestus sarnane ühele tüüpilisele karjamõisale.

1912. aastal jagati Lilli-Anne mõis koos Sõmerpalu mõisa kahe ülejäänud kõrvalmõisa - Peetrimõisa ja Mustjaga - taludeks ning sinna kutsuti Volõõniast elama 40 perekonda saksa rahvusest koloniste. See oli omalaadseks vastuseks Vene tsaaririigi venestamispoliitikale. Peetrimõisa lähedale rajasid sakslased hiljem oma väikese kiriku, mis nagu kogu asunduski hakkas kandma Heimtali nime. Saksa rahvuskild asustas seda paikkonda kuni 1939. aastani, mil selle elanikud asusid ümber Saksamaale.

Ajaloolise jaotuse järgi Võrumaale Urvaste kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Võrumaale Sõmerpalu valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.