Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Orjaku mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Orjak in Kirchspiel Keinis, Wiek (inseln Dagö)

Orjaku mõis asutati Kassari pikale ja kitsale loodetipule 1603. aastal. Mõisa esmaomanikud olid von Wrangellid. 17. sajandi teisel poolel kuulus mõis nagu kogu Hiiumaagi de la Gardie'dele. 18. sajandil oli mõis peamiselt rendil. 1818-21 kuulus mõis von Gernetitele. 1821. aastal omandas mõisa Emmaste mõisa tollane omanik Karl Magnus de la Gardie. Sellest ajast peale oli Orjaku Emmaste mõisa kõrval- ehk majandusmõisaks. Mõis võõrandati 1919. aastal von Hoyningen-Huene aadliperekonnalt.

Mõisa peahoone oli küllaltki lihtne ühekorruseline poolkelpkatusega kiviehitis. Väikesed, lihtsad ja tagasihoidlikuid olid ka enamik mõisa kõrvalhooneid. Mõisa ehteks oli aga väravaehitis- kaks kolmnurkfrontooniga ehitud kivitulpa, mille alaosas olid kaarjad jalgvärava-avad. Nii peahoone, väravaehitis kui arvatavasti ka enamik kõrvalhooneid on püstitatud 1840te aastate algul.

Mõisa peahoone tassiti 1920-30tel aastatel ehuitusmaterjalina laiali, sellest on alles vaid keldrikorrus. Säilinud on mõningad kõrvalhooned, neist paremini töölistemaja ja kuivati (viimane on osaliselt renoveeritud). Alles on ka kaunis värvaehitis, mis on põhjalikult restaureeritud 1999. aastal.

Muutunud on mõisa ümbruskonna teedevõrk - kui ajalooline tee möödus mõisasüdamest lääne poolt, siis kaasaegne õgvendatud maantee jääb mõisast ida poole. Kaunis väravaehitis avaneb vanale teelookele.

Ajaloolise jaotuse järgi Läänemaale Käina kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Hiiumaale Käina valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.