Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Ääsmäe mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Essemäggi in Kirchspiel Kegel, Harrien

Ääsmäe mõis (saksa k (Essemäggi) eraldati 1663. aastal Voore mõisast. Sajandite jooksul on mõis käinud läbi väga paljude aadliperekondade omandusest.

Kahekorruseline barokne peahoone püstitati mõisa von Tollide omamisajal 1770-80tel aastatel. Hoonet ilmestas kõrge kelpkatus, liseenidega jaotatud fassaadipinnad ning rikkalikult nikerdatud välisuks. Kolme akna laiust keskrisaliiti kroonis ovaalaknaga kolmnnurkfrontoon.

Hoone algsetest interjööridest on säilinud vestibüüli barokktrepp ning saali rikkalike stukk-kaunistustega seinad. Kunagine saali rikkalik stukklagi on kaasajaks hävinud.

Mõisa kõrvalhooned paiknesid enamikus peahoone esise auringi äärtes ning peahoonest loode pool. Mõisasüdamesse viis 1,6 kilomeetri pikkune sihitee, mis suundus peahoone keskteljele. Ajalooliselt oli kogu sihitee kujunadatud alleena, kaasajal on sellest alles umbes pool.

Võõrandamisjärgselt kolis mõisahoonesse 1921. aastal kohalik kool. Kool tegutses mõisas 1988. aastani, mil ta kolis uude hoonesse. 1950te aastate tulekahju hävitas hoone algse katuse ning saali stukklae. Praegune katus pärineb tollasest taastamisperioodist ning on esialgsest tunduvalt lamedam.

Kaasajal on mõis on eravalduses. Kõrvalhoonetest on säilinud mitmeid ehitisi, kuid need on reeglina tundmatuseni ümber ehitatud või varemeis. Mõisasüdame vahetusse lähedusse, viimasest lääne poole, on 20. sajandil tekkinud suur maa-asula.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Keila kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Harjumaale Saue valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.