Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Haiba mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Haiba in Kirchspiel Haggers, Harrien

Haiba (saksa k Haiba) mõisast on esmateateid 1672. aastast. Kuni 19. sajandi alguseni kuulus mõis Ruila mõisa omanikele. Alates 1814. aastast kuulus mõis von Staalidele, kelle käest ta 1861 siirdus von Mohrenschildtide valdusse. 1899. aastal omandas mõisa Emil von Igelström. Alates 1908. aastast oli ta aga Doni Talurahvapanga valduses, kes mõisamaad taludeks jaotas.

Mõisa peahoone on kõrgel soklil asetsev ühekorruseline L-tähe kujuline kivihoone, mis on arvatavasti ehitatud mitmes järgus 18.-19. sajandil. Hoonel on kaks historitsistlikku puitnikerdustega palkonit 19. sajandi teisest poolest. Varem suundus hoone esiküljele pikk kaugvaatega sihitee Tallinn-Pärnu maanteelt, kuid kaasajal on vaade mõisahoonele uuema ehitisega varjatud.

Meieni on mõisa peahoone säilinud veidi ümber ehitatud kujul. Muudetud on näiteks akende kuju. Hoones asub Kernu vallavalitsus. Säilinud on ka mõned kõrvalhooned.

20. sajandil on mõisasüdamesse ning vahetusse lähedusse püstitatud massiliselt uusehitisi, millega mõisakompleks on kujunenud arvestatavaks maa-asulaks.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Hageri kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Harjumaale Kernu valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.