Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Kurtna mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Kurtna in Kirchspiel Haggers, Harrien

Kurtna mõis (saksa k Kurtna) eraldati naabruses asuvast Kirdalu mõisast. Mõisa esimene omanik oli Georg Gustav von Taube. 19. sajandi esimesel poolel kuulus mõis nii von Klugenitele kui ka von Fresedele, kuni 1841 omandas selle Paul von Rehbinder. Alates 1871. aastast kuulus mõis von Glanströmidele, kelle omandusse ta jäi kuni 1919. aasta võõrandamiseni.

Mõisa peahoone on peamiselt ühekorruseline puitehitis, mis oli püstitatud arvatavasti 19. sajandi esimesel poolel või keskel. Hoone nelja akna laiune keskosa oli fassaadil kahekorruseline. Hulk kõrvalhooneid - ait, tall-tõllakuur, valitsejamaja jt - paiknesid läheduses. Mõisasüdant läbib Keila jõgi, millel asus vesiveski.

Kaasajal on peahoone hävinud - see lammutati 1960te aastate algul, mil selle asemele püstitati Kurtna Linnukasvatuse modernne kontorihoone. Praegu on see ümber ehitatud hotelliks. Säilinud on mõned kõrvalhooned. Neist vaatamisväärseim on ait-kuivati, mis on 2000te aastate algul renoveeritud mootorrattamuuseumiks.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Hageri kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Harjumaale Saku valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.