Maidla mõis
Wredehagen in Kirchspiel Haggers, Harrien

Maidla mõisat (saksa k Wredehagen) on esmamainitud 1465. aastal; eestikeelse nime sai ta 17. sajandi omanike von Maydellide järgi. Hiljem on mõis kuulunud paljudele suguvõsadele. 18. sajandi oli mõis von Fersenite valduses. 1860tel aastatel kuulus mõis von Antropoffitele. Nimetatud mõis on üks viiest Maidla nimelisest mõisast Eestis.

Alates 1871. aastast kuni võõrandamiseni oli mõis Markgrafide perekonna omanduses, mõisa viimane omanik oli Hugo Markgraf.

1867. aastal püstitati mõisa pikk ühekorruseline kivist peahoone. Hoone kolme akna laiune keskosa oli kahekorruseline ning seda kaunistasid kaaraknad. Parempoolne tiib oli veidi eenduv ning seda ehtis kolmnurkfrontoon. Tõenäoliselt ehitati hoone tollal ümber mingist varasemast rajatisest. Meieni on hoonest säilinud vaid vasaku otsa varemed - ülejäänud hoone lammutati 1930tel aastatel, mil ta oli kasutusel asundustalu elamuna. Muuhulgas hävis ka kaunis kahekorruseline keskosa.

Mõned säilinud kõrvalhooned on kaasajal kolhoosi tarbeks tundmatuseni ümber ehitatud. Kaasajal on nad nagu peahoonegi maha jäetud ja lagunemas.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Hageri kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Harjumaale Saue valla territooriumile.