Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Rabivere mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Rabbifer in Kirchspiel Haggers, Harrien

Rabivere (saksa k Rabbifer) mõisat on esmamainitud 1417. aastal. 16.sajandi keskel kuulus mõis Meckidele. 1664. aastal omandasid selle von Baranoffid, kelle omandusse ta jäi 18. sajandi lõpuni. Hiljem on mõis kuulunud nii, von Mohrenschildtide, von Stackelbergide ja von der Deckenite aadlisuguvõsadele. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik oli Gustav von Sivers.

Pikk ühekorruseline poolkelpkatusega peahoone on ehitatud arvatavasti 18.-19. sajandi vahetuse paiku. Peahoone vastas teisel pool auringi paiknesid ait ja tall-tõllakuur. Otse nende tagant läks läbi Hageri-Raka-Kodila tee. Majandushooned paiknesid enamikus peahoonest lõunas.

Peahoone on meieni säilinud enam-vähem algsel kujul. See-eest on ait ja tall-tõllakuur läinud 1920tel aastatel eri omanike (asunike) valdusse ning on tugevalt ümber ehitatud.

Säilinud (ning 1980tel aastatel taastatud) on pargi piirdemüür. Majandushooned on enamikus hävinud või varemeis. Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Hageri kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Raplamaale Kohila valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.