Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Maidla mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Tockumbeck in Kirchspiel Goldenbeck, Wiek

Risti-Virtsu maantee lähedal asuv Maidla mõis (saksa k Tockumbeck) on asutatud 1631. aastal. Ta on üks Eesti viiest Maidla-nimelisest mõisast (saksa keeles kannavad need kõik erinevaid nimesid).

Mõisa ühekorruseline ja väike, kuid stiilne barokne peahoone ehitati 18. sajandi lõpul. Ühekorruselist poolkelpkatusega hoonet ilmestab ühe akna laiune kahekorruseline keskosa, selle ees lahtine katusealune. Keskosa tipus on ovaalaknaga kolmnurkfrontoon.

Võõrandamisjärgselt kolis peahoonesse kohalik kool, mis tegutses hoones umbes 1970. aastani. Hiljem oli hoone kasutuses mitmetes funktsioonides, sh majandikontori ja toidupoena. 1985. aasta juunis puhkenud tulekahju muutis hoone varemeteks. Praegu on hoonest järel ainult müürid.

Säilinud on ka mõned ümber ehitatud kõrvalhooned, sh tõllakuur. Ait hävis 1982. aastal tulekahjus. Mõisasüdamest paarsada meetrit lõuna pool asunud küngas, kus asetses tuulik, on kruusakarjäärina minema veetud.

Ajaloolise jaotuse järgi Läänemaale Kullamaa kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Raplamaale Märjamaa valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.