Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Päri mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Kattentack in Kirchspiel Goldenbeck, Wiek

Keskajast pärinevat Päri mõisat (saksa k Kattentack) on esmamainitud 1450. aastal. 20. sajandi algul kuulus mõis von Maydellide aadlisuguvõsale.

Mõisa peahoone oli 18. sajandi lõpul püstitatud väike kahekorruseline varaklassitsistlik ehitis. Hoone põhikorruseks oli teine korrus, esimene korrus oli madal majanduskorrus. Kolme akna laiune keskosa oli peakorrusel markeeritud segementkaarsete akendega.

Peahoone esist auringi ümbritsenud hooned paiknesid sümmeetriliselt. Paremal pool ääristasid seda valitsejamaja ja ait, vasemal aga tall-tõllakuur ja teenijatemaja.

Neist huvitavaim oli arhailine vanabalti planeeringuga valitsejamaja, mis oli paksude müüride ja ruudukujuliste akendega keskse mantelkorstnaga ehitis. Mõisasüdame reljeefi järgi võib oletada, et valitsejamaja näol võib tegemist olla koguni varasema peahoonega. Tõenäoliselt on ta ehitatud 18. sajandi keskpaigas või varem.

Peahoone taga oli väike park. Mõisa laudakompleks asetses peahoonest 200 meetrit loodes, hollandi stiilis tuulik aga 400 meetri jagu kagus väheldase künka tipus.

Mõisa peahoone on varemetes, säilinud on kaks kolmandikku müüridest. Enamik kõrvalhooneid on ka kas hävinud või varemeis, ümber ehitatuna on tervelt säilinud ainult tallihoone. Arhailisest valitsejamajast on alles müürid ja massiivne mantelkorsten. Ka tuulik on hävinud, selle asukohas on paiknenud kruusakarjäär.

Ajaloolise jaotuse järgi Läänemaale Kullamaa kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Läänemaale Kullamaa valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.