Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Tolli mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Pargenthal in Kirchspiel Goldenbeck, Wiek

Kasari jõe paremkaldal paiknev Tolli mõis (saksa k Pargenthal) on ümbruskonna üks vanimaid. Esimesed teated mõisast pärinevad 1512. aastast. 20. sajandi algul kuulus mõis von Stackelbergide aadliperekonnale, kelle käest see 1919. aastal ka võõrandati.

1865. aastal mõisa püstitatud kahekorruseline historitsistlik peahoone põletati maha 1905. aasta detsembris. Selle järel kerkis mõisa kahekorruseline uus puidust heimatstiilis peahoone, mis valmis 1910. aasta paiku. Kõrvalhooned paiknesid peahoone vahetus läheduses. Mõisasüdame kohal Kasari jõel asus vesiveski.

1920tel aastatel jagati mõisasüda (sh peahoone) ära asunike vahel. Kahekorruseline peahoone lammutati selle järgselt ühekorruseliseks. Sellisena on hoone säilinud ka tänini, olles kasutusel elamuna. Alles on ka mõned ümber ehitatud kõrvalhooned.

Tugevalt on muutunud mõisa ümbruse teedevõrk. Mõisasüdames vesiveski kõrval asus ajalooliselt tähtis Kasari jõe ületuskoht ning ühendustee, mis võimaldas Loodna ja Luiste kandist liikuda teisele poole jõge, Konuvere ja Paeküla lähistele. Enne Teenuse mõisa asutamist 1530tel aastatel oli Tolli mõisa jõeületuskoht arvatavasti ümbruskonna ainus. Kaasajal mõisa kohal Kasari jõel silda ei ole ning mõisasüdamesse viiv tee on muutunud sellega umbteeks.

Ajaloolise jaotuse järgi Läänemaale Kullamaa kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Raplamaale Märjamaa valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.