Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Paju mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Luhde-Großhof in Kirchspiel Lugden, Kreis Walk

Paju mõis (saksa k Luhde-Großhof) asutati 1748. aastal, eraldades ta praeguse Läti alale jäävast Luke (saksa k Luhde, läti k Lugazhi) mõisast. Alates 1850test aastatest kuni 1919. aasta võõrandamiseni kuulus ta von Strykide aadliperekonnale, mõisa viimane omanik oli Christoph von Stryk. Mõisa lameda katusega kahekorruseline järelklassitsistlik peahoone ehitati 1860tel aastatel. Kaasajal paikneb hoones hooldekodu. Küõrvalhooneid ei ole praktiliselt säilinud.

Paju mõisa all peeti 30. jaanuaril 1919. aastal maha Eesti Vabadussõja üks ägedamaid lahinguid, mis oli võtmelahinguks Lõuna-Eesti vabastamisel bolðevikest. Lahingut tähistab suurejooneline mälestusmärk; nii sellest kui ka Paju mõisast on saanud üks Eesti rahvuslikke sümboleid. Mõis kuulus ajalooliselt Luke kihelkonna alla, mis oli osake Valgamaast. Kihelkonna enamik alasid kuulub kaasajal Lätile, Läti Valgas (Valkas) asub ka Luke kihelkonnakirik. Paju ümbrus oli nagu lähedal asuv Valga linngi ajalooliselt eesti-läti segaasustusega, kuid 1920. aasta piirilepinguga jäi ta Eestile.

Ajaloolise jaotuse järgi Valgamaale Luke (läti k Lugazhi) kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Valgamaale Tõlliste valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.