Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Järve mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Türpsal in Kirchspiel Jewe, Wierland

Järve mõisat (saksa k Türpsal) on esmamainitud 1497. aastal. 16.-18. sajandil kuulus mõis von Payküllidele, hiljem oli ta von Dehnide valduses. Mõisa viimane omanik enne 1919. aasta võõrandamist oli Georg von Dehn.

16. sajandi algul ehitati mõis välja vasallilinnuse ehk kindlustatud mõisahoonena. Umbes 13x18 meetri suurune hoone oli arvatavasti kolmekorruseline — laoruumidena kasutatud keldrikorrusele lisandus elukorrusena teine korrus ning kaitsekorrusena kolmas. Elukorrusel oli kaks võlvitud tuba, suurem eeskamber ja väiksem tagakamber.

18.-19. sajandil ehitati keskaegset hoonet mõlemast otsast pikemaks. Teises maailmasõjas põlenud hoone varemetest puhastati 1960tel aastatel keskaegse linnuse osa välja. Tollal alustatud linnuse restaureerimistööd, mis olid jõudnud katuse ehitamiseni, jäid 1970tel aastatel pooleli. Viimastel aastatel on vahepeal lagunenud kõrge katus asendatud siiski ajutise lamekatusega, mis kaitseb nii müüre kui ka muid säilinud konstruktsioone.

Mõisahoone hilisematest otstest on säilinud vähesed varemed, alles on ka üksikud ümber ehitatud kõrvalhooned.

Ajaloolise jaotuse järgi Virumaale Jõhvi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Ida-Virumaale Kohtla valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.