Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Ontika mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Ontika in Kirchspiel Jewe, Wierland

Ontika mõis (saksa k Ontika) on rajatud 17. sajandil. Varasematel aegadel on ta kuulunud nii Falkenklaudele, von Knorringitele kui ka von Wrangellidele. Alates 1780. aastast kuni võõrandamiseni 1919 oli mõis Clapier de Colongue'i aadliperekonna valduses. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik oli Konstantin von Clapier de Colongue.

Hilisklassitsistlik kahekorruseline peahoone püstitati mõisa 1855. aastal. Kolmnurkfrontooniga keskrisaliidil on neorenessanslikud kaaraknad. Peahoone esist väljakut ääristavad valitsejamaja ning klassitsistlikud sammastikuga ait ja tall-tõllakuur (viimane varemeis). Mõis on eraomanduses.

Enam kui 50 meetri kõrguse mereäärse pankranniku serval asuv mõis on andnud nime ka pankrannikule endale, mille üks maalilisemaid lõike asub just mõisa lähikonnas. Kolm kilomeetrit mõisast idas, Valaste joa kohal, on pankranniku vaatlemiseks rajatud trepp koos vaateplatvormidega.

Ajaloolise jaotuse järgi Virumaale Jõhvi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Ida-Virumaale Kohtla valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.