Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Ingliste mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Haehl in Kirchspiel Joerden, Harrien

Ingliste mõisat (saksa k Haehl) on esmamainitud 1526. aastal, mil ta kuulus von Anrepitele. Keskajal asus Inglistel vasallilinnus ehk kindlustatud kivist mõisahoone. Keskaegse rajatise mitmeid müüriosi on jäänud hilisema barokkhoone sisse. Mõisa eestikeelne nimi tuleneb von Engdese aadliperekonnast.

Alates 1724. aastast kuni 1919. aasta võõrandamiseni oli mõis von Staalide suguvõsa valduses, mõisa viimane omanik oli Rudolf von Staal.

Kõrgel soklil paiknev ühekorruseline barokne kivist peahoone püstitati mõisa 1760. aasta paiku. L-tähe kujulise põhiplaaniga hoone vasaku tiiva alusmüürid pärinevad keskajast. Hoonet ilmestas kõrge kelpkatus koos arvukate väljaehitustega. Kolme akna laiune keskrisaliit on veidi eenduv ning lõpeb katuses kahe korruse kõrguse massiivse torniga. Tornil oli algselt barokne paisutustega kiiver.

Hoone põletati 1905. aastal, misjärel ta taastati veidi muudetud kujul. Tollal ehitati hoone tagaküljele astmikviiluga historitsistlik trepikoda.

Võõrandamisjärgselt asus hoones pikki aastakümneid kool. Hoone põles taas 1984. aastal. Peale seda taastati ta väliselt, kuid siseviimistlus jäi tegemata. Hoones olid rikkalikud interjöörid (sh hulk tisleritööd), mis on aga kahes mainitud tulekahjus hävinud. Hoone tornikiiver ja teise korruse väljaehitused on viimase põlemise järgselt taastatud muudetud kujul. Kaasajal on mõisahoone eraomanduses.

Peahoone taga paikneb väike park. Algselt oli mõisas ka hulk kõrvalhooneid, kaasajal on neist alles aga vaid riismeid. Üks tähelepanuväärsemaid kõrvalhooneid oli pikk kaaristuga ait peahoonest põhja pool. Kaasajal on sellest algkujul alles vaid mõlema otsa varemed. Aida keskosa on tundmatuseni ümber ehitatud.

Mõisasüdamest kilomeetri jagu kagus, kõrgel jõeäärsel künkal asub mõisaomanike von Staalide perekonnakalmistu. Kalmistu on hooldamata ja võsastunud, kuid varemetena on säilinud kalmistu ringmüüri väravatorn.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Juuru kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Raplamaale Kehtna valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.