Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Laitse mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Laitz in Kirchspiel Nissi, Harrien

Laitse mõis (saksa k Laitz) eraldati iseseisva mõisana Ruila mõisast 1637. aastal. 17.-19. sajandil kuulus mõis paljudele valdajatele, pikemaid perioode oli ta von Ullrichide ja von Mohrenschildtide omanduses.

1883. aastal omandas mõisa Woldemar von Uexküll. Üsna varsti peale omandamist lasi ta sinna püstitada väljapaistva kahekorruselise neogooti stiilis hoone. Uus peahoone valmis 1892. aastal. Vasalemma paekivist (marmorist) ehitatud liigendatud krohvimata hoone on palju elemente laenanud tuudorstiililt, mõjudes üldmuljelt aga keskaegse linnusena. Hoone tagaküljel on lahtine kaaristu, selle parempoolses osas aga kaks torni, üks neljatahuline, teine kaheksatahuline.

Ullrich von Bremenilt 1919. aastal võõrandatud mõisahoones on asunud nii noortekoloonia kui ka lähedal asuva raadiojaama kontoriruumid ja korterid.

Alates 1996. aastast on mõis eraomanduses ning seal on avatud söögikohana Laitse Lossi Pubi.

Kõrvalhooneid ei ole mõisas säilinud. Peahoone taha, osalt endise mõisapargi territooriumile on 1930tel aastatel ehitatud raadiojaam.

Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Nissi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Harjumaale Kernu valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.