Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Türi-Alliku mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Allenküll in Kirchspiel Turgel, Jerwen

Türi-Alliku mõisast (saksa k Allenküll) on esmateateid 1558. aastast. Erinevatel aegadel von Buxhoevdenite ja von Rosenite valduses olnud mõis oli alates 1880. aastast kuni võõrandamiseni Alexander von Engelhardti omanduses.

On teada, et juba 17. sajandil oli Türi-Alliku mõisas kivihoonestus, mis tõenäoliselt hävis 18. sajandi algul möllanud Põhjasõjas. 1758. aastal püstitati mõisa barokne murdkelpkatusega peahoone, mis kasutas arvatavasti ära 17. sajandi ehitiste soklikorrust ja võib-olla ka müüregi. Hoone seinapinnad olid liigendatud liseenidega, kolme akna laiune keskosa oli kahekorruseline. Hoone ehteks olid viiluvälju kaunistavad rokokoodekoorid (sarnased Sipa mõisa vastavate dekooridega Läänemaal).

Mõisa peahoone ehitati 1960tel aastatel tundmatuseni ümber täiskahekorruseliseks tööstushooneks, mil mõisa rajati Volta eletrimootorite tsehh. Viimased 15 aastat kasutuseta seisnud ja rüüstatud hoone on eravalduses.

Pärnu jõe ääres asunud mõisa viinavabrik ja vesiveski rekonstrueeriti 1990tel aastatel majutus- ja koolitusteenust pakkuvaks Veskisilla motelliks, millele lisati ka hulk uusi ehitisi. Täiendav teave: http://www.veskisilla.ee/, veskisilla@veskisilla.ee/, tel. 385 7050.

Ajaloolise jaotuse järgi Järvamaale Türi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Järvamaale Türi valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.