Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Aruküla mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Arroküll in Kirchspiel St. Marien-Magdalenen, Jerwen

Kihelkonnakeskuse - Koeru - külje all asuv Aruküla mõis (saksa k Arroküll) on asutatud 17. sajandi esimesel poolel. Peale Põhjasõda oli mõis algul von Lodede, hiljem aga von Knorringite valduses. Von Knorringid püstitasid 1770tel aastatel mõisa kahekorruselise varaklassitsistliku peahoone, mis kannatas tulekahjus 19. sajandi algul.

1820. aastal ostis mõisa Carl Friedrich von Toll. Ta lasi tulekahjus kannatanud peahoone taastada kõrgklassitsistliku ehitisena. Taastamisel lisati hoone fassaadile ka klassitsismile omane nelja sambaga portikus ning hulk kaunistusi. Von Tollide aadliperekonna omandusse jäi mõis kuni 1919. aasta võõrandamiseni. Mõisa viimane omanik oli Eugen von Toll.

Võõrandamisjärgselt asus mõisa peahoones kool, mis kasutab hoonet täninigi; alates 1990test aastatest on hoonet mitmeti restaureeritud. Säilinud on ka mitmeid kõrvalhooneid, sh omapärane väike kaevumaja. Mõisa piirdeaias on säilinud (kahjuks ainult osaliselt) ainulaadne kaunistustega malmvärav.

Mõisast pool kilomeetrit kagus asub puhta vuugiga dolomiidist von Tollide neogooti matusekabel, mis restaureeriti 1996. aastal.

Ajaloolise jaotuse järgi Järvamaale Koeru kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Järvamaale Koeru valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.