Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Röa mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Röal in Kirchspiel Turgel, Jerwen

Tallinn-Tartu talitee äärde kõrge künka tipule rajati Röa mõis (saksa k Röal) 17. sajandi algul. Mõis on kuulunud nii von Budbergidele, von Sternidele, von Baranoffidele kui ka Girard de Soucantonitele.

Väheldase künka tipus paiknev ühekorruseline varaklassitsistlik peahoone püstitati mõisa umbes 1800. aasta paiku. Hoonel oli kaunis välisuks ning saali lagi.

Alates 1874. aastast oli mõis von Stackelbergide aadliperekonna omanduses. Nende käes oli mõisasüda ka 1919. aasta võõrandamise järgselt kuni 1939. aasta ümberasumiseni. Von Stackelbergid püstitasid 19. sajandi lõpul peahoone tagaküljele ühekorruselise historitsistliku tiibhoone. Tiibhoone tegi peahoone põhiplaani L-tähe kujuliseks.

Peahoonet ümbritses suur park. Kõrvalhooned paiknesid hajusalt pargist lääne pool ning olid orienteeritud enamjaolt teede järgi. Paide-Väätsa teelt suundub mõisasüdamesse kilomeetri pikkune tee.

Teise maailmasõja järgselt oli mõisa peahoone kindla kasutuseta. 1980te aastate tulekahju järel muutus hoone lõplikult varemeiks. Uuema tiibhoone katus varises 1999. aasta kevadel. Siis jäid hoonest alles praktiliselt ainult müürid. Alates 2004. aastast on peahoone varemed koos pargiga eraomanduses ning alustatud on hoone taastamisega - praeguseks on hoonel juba katus peal ja aknad ees.

Kõrvalhoonetest on säilinud kolme kaaravaga ait, mis on kahjuks varisemas. Alles on ka maakividest laudahoone, kuid see on tundmatuseni ümber ehitatud.

Ajaloolise jaotuse järgi Järvamaale Türi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Järvamaale Väätsa valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.