Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Roosna-Alliku mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Kaltenbrunn in Kirchspiel St. Johannis, Jerwen

Roosna-Alliku mõis (saksa k Kalterbrunn) on asutatud 17. sajandil. Mõis sai oma eestikeelse nime esimeste omanike von Rosenite järgi. Alates 1725. aastast kuni võõrandamiseni 1919 kuulus mõis von Stackelbergidele, mõisa viimaseks omanikuks oli Georg von Stackelberg.

Mõisa kahekorruseline hilisbarokne peahoone valmis Otto Friedrich von Stackelbergi ajal 1786. aastal kubermanguarhitekt Johann Schultzi projekti järgi. Hoone pärliteks oli Böömi meistri Jan Kalupka valmistatud siseruumide rikkalik stukkdekoor, mis on säilinud saalis ja sinises salongis; samuti ka vestibüülis.

Mõisahoones asub Roosna-Alliku Põhikool. Kooli jaoks on mõisahoone parempoolsesse otsa tehtud 1970tel aastatel mahukas juurdeehitus (praktiliselt uus koolihoone). Alates 1990test aastatest on mõisahoonet mitmeti restaureeritud - taastatud on algne kõrge katus (asendati 1939 lamekatusega), samuti on taastatud esindusruumide interjöör.

Lisaks kooli tegevusele on mõisahoone avatud ka üldsusele, täiendav teave (külastus): rakool@r-alliku.paide.ee, tel. 389 5584, 55 623 708, 53 499 120.

Peahoone lähikonnas on ka hulk kõrvalhooneid, aga praktiliselt kõik tugevalt ümber ehitatud kujul. Mõisast pool kilomeetrit idas asub mõisaomanike von Stackelbergide matusekabel, mis on ümber ehitatud grillikojaks.

Ajaloolise jaotuse järgi Järvamaale Järva-Jaani kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Järvamaale Roosna-Alliku valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.