Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Ehmja mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Echmes in Kirchspiel Martens, Wiek

Keskajast pärinevat Ehmja mõisat (saksa k Echmes) on esmamainitud 1529. aastal, mil ta kuulus Haapsalu toomhärrale Johhan Varnsbekele. Hiljem on mõis olnud erinevatel aegadel nii Krümmerite, von Wartmannide, von Ungern-Sternbergide ja paljude teiste aadliperekondade käes. Alates 1870. aastast olid mõisa omanikud von Hoyningen-Huened, kellelt see 1919. aastal ka riigistati.

Arvatavasti 18. sajandi lõpul ehitati mõisa suur kahekorruseline hilisbarokne peahoone. On arvatud, et hoone massiivsete müüridega keldriruumid pärinevad keskajast.

Mõisahoone varises lagunenuna ja hüljatuna 1960-70ndatel aastatel. Kaasajal on sellest järel vaid võsastunud varemed (enamik müüre). Varemeis või hävinud on ka kõik kõrvalhooned ning park on võssakasvanud. Pilku püüab vaid Martnasse kulgeva tee lääneküljele, teisele poole mõisaparki jääv suur kahekorruseline viinavabrikuhoone 19. sajandi teisest poolest (osalt ümber ehitatud).

Ajaloolise jaotuse järgi Läänemaale Martna kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Läänemaale Martna valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.