Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Halinga mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Hallick in Kirchspiel St. Jakobi, Kreis Pernau

Halinga mõisat (saksa k Hallick) on esmamainitud 1623. aastal, mil ta kuulus von Tausaste suguvõsale. Hiljem oli mõis nii Pilar von Pilchaude, kui ka von Dahlide valduses. 1834. aastal siirdus mõis von Lilienfeldide omandusse, kelle kätte ta jäi kuni 1919. aasta võõrandamiseni. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik oli Friedrich von Lilienfeld.

Pikk ühekorruseline kivist peahoone püstitati mõisa arvatavasti kahes järgus - parempoolne madalamate akendega osa on vanem, vasakpoolne osa on uuem. Tõenäoliselt on need osad mõlemad pärit 19. sajandist, kuigi vanem osa võib olla püstitatud juba ka 18. sajandil.

1905. aasta mässu ajal peahoone põletati ning taastati ca 1910. aastaks muudetud kujul. Taastatud hoone on omalaadne segu neobarokist ja heimatstiilist - seda iseloomustab arvukate väljaehitustega murdkelpkatus ning väikeste ruutudega aknad. Mõisahoones paikneb hooldekodu. Säilinud on ka mitmeid ümber ehitatud kõrvalhooneid. Kihelkonnakeskusest Pärnu-Jaagupist viib mõisa kahe kilomeetri pikkune sirge sihitee.

Ajaloolise jaotuse järgi Pärnumaale Pärnu-Jaagupi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Pärnumaale Halinga valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.