Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Kuigatsi mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Löwenhof in Kirchspiel Theal, Kreis Dorpat

Kuigatsi mõisa (saksa k Löwenhof) pärineb keskajast. Esimest korda on mõisat mainitud 1509. aastal, mil ta kuulus Dumpianitele. Hiljem kuulus mõis Dückeritele. 18. sajandil oli mõis von Löwensternide omanduses, kust pärineb ka koha saksakeelne nimi. Von Löwensternide ajal, 1770-80tel aastatel, püstitati mõisa kõrgel soklil paiknev mansardkatusega puidust varaklassitsistlik peahoone. Hoonel oli barokne murdkelpkatus, kuid kvaadernurgad ning arvukad hammasfriisid ning akende kuju viitas juba klassitsismile. Eriti kaunis oli vasakpoolne juurdeehitus - antiiktempli sarnane sissepääsu varikatus (tänaseks hävinud).

Hiljem kuulus mõis von Nolckenitele. 1919. aasta võõrandamise eelselt oli mõisa omanikuks Josefine von Nolcken. 19. sajandi teisel poolel ehitati mõisa peahoonet osaliselt ka ümber.

Võõrandamisjärgselt kasutas hoonet kohalik kool, hiljem aga erikool, mis sulges uksed 2001. aastal. Algselt rikkaliku kaunistusega (hammasfriisid, kolmnurkfrontoonid jne) hoone on 20. sajandi ümberehituste käigus kaotanud enamik oma kujundusdetaile ning on ümber ehitatud täiskahekorruseliseks üsnagi ilmetuks ehitiseks. Kaasajal on mõisahoone eraomanduses.

Mõisast on säilinud ka hulganisti kõrvalhooneid - enamik neist ei ole orienteeritud mitte mõisa peahoone esise auringi ümber, vaid paikneb mõisat läbiva maantee ääres. Kõrvalhoonetest kaunimaiks võiks pidada viie kaaravaga kasvuhoonemaja (osalt restaureeritud).

Ajaloolise jaotuse järgi Tartumaale Sangaste kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Valgamaale Puka valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.