Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Uue-Suislepa mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Neu-Suislep in Kirchspiel Tarwast, Kreis Fellin

Uue-Suislepa ehk Suislepa mõis (saksa k Suislep) asutati 1796. aastal, kui Vene keiser Paul I eraldas ta riigile kuuluvast Vana-Suislepa mõisast ning kinkis Ernst Mengdenile. 1799. aastal siirdus mõis von Kruedeneride aadliperekonna valdusse, kelle kätte ta jäi kuni 1919. aasta võõrandamiseni.

Katusekorrusega varaklassitsistlik peahoone püstitati Õhne jõe kõrgele kaldale üsna varsti peale mõisa asutamist, ligikaudu 1810. aasta paiku. Kolme akna laiusel pealeehitusel on kolmnurkfrontoon, hoone katusel asub kaheksanurkne lahtise rõduga vaatetorn. Püstitati ka mitmeid kõrvalhooneid.

Võõrandamisjärgselt kolis mõisahoonesse kool, kes tegutseb seal tänini. Säilinud on ka mitmeid kõrvalhooneid, neist pilkupüüdvaim on mõisasüdamest mõnisada meetrit loodes paiknev tuulik. Ajalooliselt otse mõisasüdames Õhne jõe ületanud Viljandi-Pikasilla maantee on kaasajal viidud paarsada meetrit edela poole ning mõisasüdant ei läbi (vanal teesihil ei ole autoga ületatavat silda).

Ajaloolise jaotuse järgi Viljandimaale Tarvastu kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Viljandimaale Tarvastu valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.