Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Vana-Võidu mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Alt-Woidoma in Kirchspiel Fellin-Land, Kreis Fellin

Keskajast pärinevat Vana-Võidu mõisat (saksa k Alt-Woidoma) on esmamainitud 1507. aastal. Alates 1834. aastast kuulus mõis von Strykide aadliperekonnale, mil algas ka mõisasüdame esinduslikum väljaehitamine.

Mõisa hilisklassitsistlik kivist peahoone on ehitatud 1840tel aastatel. Algselt oli hoone ühekorruseline, kahekorruseline oli vaid seitsme akna laiune keskosa.

1919. aastal von Strykidelt võõrandatud hoones hakkas tegutsema põllumajanduskool, mille tarbeks ehitati hoone 1930tel täiskahekorruseliseks. Kooli järglane Viljandi Ühendatud Kutsekeskkool tegutseb mõisas tänini.

Mõisahoonele on 20. sajandi teisel poolel tehtud kooli tarbeks mitmeid juurdeehitusi. Tugevalt on ümber ehitatud ka suur hulk veel säilinud kõrvalhooneid. Mõisasüdamesse ja vahetusse lähedusse on 20. sajandil püstitatud mitmeid uusehitisi, millega mõis on muutunud maa-asulaks.

Ajalooliselt läks Vana-Võidust Karula mõisa läbi sügava ürgoru tee. Kaasajal on teest alles vaid jupike alleed mõisa läheduses, kuna puudub sild Tänassilma jõel.

Ajaloolise jaotuse järgi Viljandimaale Viljandi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Viljandimaale Viljandi valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.