Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Kohala mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Tolks in Kirchspiel Wesenberg, Wierland

Esimesed teated Kohala mõisast (saksa k Tolks) pärinevad 1489. aastast, mil ta kuulus von Wrangellidele. Vahepealsetel sajanditel von Lodedele, von Tiesenhausenitele, von Ungern-Sternbergidele ja von Hastferitele kuulunud mõis oli alates 1801. aastast taas von Wrangellide omanduses. Mõisa viimane omanik enne 1919. aasta võõrandamist oli Sergei von Wrangell.

Mõisa puidust historitsistlik peahoone valmis arhitekt Friedrich Modi projekti järgi 1880te aastate algul. Algselt oli hoone keskelt ühekorruseline, ostest kahekorruseline - 1920-30tel , kooli ajal ehitati ta täiskahekorruseliseks.

Võõrandamisjärgselt oli pikki aastakümneid hoones kool. Kaasajal on mõis eraomanduses toimib majutus- ja toitlustuspaigana, samuti seminaride korraldamispaigana. Nii peahoonet kui ka selle ümbrust on palju korrastatud/restaureeritud. Täiendav teave: http://www.kohalamois.ee/, kohalamois@kohalamois.ee, tel. 325 7796, 56 467 760.

Ajaloolise jaotuse järgi Virumaale Rakvere kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Lääne-Virumaale Sõmeru valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.