Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Roela mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Ruil in Kirchspiel St. Jakobi, Wierland

Varaseimad teated Roela mõisat (saksa k Ruil) pärinevad 1453. aastast. 17. sajandil von Taubedele kuulunud mõis on hiljem olnud mitmete suguvõsade valduses. Alates 1840. aastast kuulus mõis von Wrangellide suguvõsale. Mõisa viimane omanik oli Hans von Wrangell.

Mõisa peahoone oli algselt 18. sajandi teise poole murdkelpkatusega ühekorruseline barokne ehitis. 19. sajandi lõpuosas on hoonet mitu korda laiendatud (1871, 1880, 1884), mille tulemuseks on sopiline, osalt ühe-, osalt kahekorruseline historitsistlik puithoone. 1910. aasta paiku ehitati vanast mõisasüdamest poolteist kilomeetrit loodesse uus heimatstiilis vahvärk-tehnikas mõisahoone, nn kõrvalmõis. Uus mõisahoone on kaasajal tagastatud von Wrangellide suguvõsale.

1840. aastal Roela mõisa omandanud admiral Ferdinand von Wrangell (1796-1870) oli kuulus meresõitja ja maadeavastaja. Ta uuris põhjalikult Põhja-Jäämerd, kus mitu saart kannab tänini tema nime. 1829-35 oli ta hiljem USAle müüdud Alaska kuberner, kus tema nime kannab üks linn. 1855-57 oli ta ka Venemaa mereminister. Mõisa peahoone ees paikneb Ferdinand von Wrangellile püstitatud mälestusmärk ning tema nime kannab ka Roela Põhikool.

Ajaloolise jaotuse järgi Virumaale Viru-Jaagupi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Lääne-Virumaale Vinni valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.